پایگاه خبری تحلیلی

اولین لیگ فوتبال ایران ۶۱ سال قبل با عکس رنگی

در سال ۱۳۳۹ برای اولین بار مسابقات قهرمانی کشور فوتبال در ایران به جای شهر‌های منتخب با حضور تیم‌های باشگاهی برگزار شد و برخی، مسابقات این دوره را اولین دوره لیگ ایران، محسوب می‌کنند.

از تهران تیم های بزرگ شاهین و دارایی و تاج حاضر به حضور در این مسابقات نشدند و نماینده تهران تیم فوتبال سپه بود که با حضور مردانی چون حسن حبیبی از تیم تاج به این مسابقات پای گذاشتند.

در این مسابقات تیم فوتبال شاهین یا همان جم آبادان عنوان قهرمانی را به دست آورد. شاهین آبادان از حضور همه بازیکنان سابق خود حتی آنها که به تهران آمده و پیراهن شاهین تهران را بر تن داشتند برخوردار بود، از آن جمله پرویز دهداری و حمید برمکی بودند، حمید جاسمیان هم بعدها به شاهین تهران آمد.

در عکس رنگی مطلب، تقابل حمید جاسمیان و حسن حبیبی را به عنوان بازیکنان تیم های شاهین آبادان و سپه تهران می بینیم که در ساری محل برگزاری مسابقات برگزار شده است. عکس پایین از قهرمانان این تیم در 61 سال قبل بود، زمانی که این تیم بزرگان فوتبال را در اختیار داشت.

همان نسل دلاور آبادانی ها، همان نسل منوچهر سالیا و پرویز دهداری و حمید جاسمیان و حمید برمکی… یادشان گرامی و جای شان سبز

تیم فرهنگ قزوین با حضور 4 بازیکن شاهین در این مسابقات حضور یافت. ایرج دبیر سیاقی، جمشیدجلالپور، حمیدشیرزادگان و همایون بهزادی که این 2 نفر آخر به ترتیب 20 و 19 سال داشتند.

تیم سپه تهران در شمایل تیم امید استقلال یا همان تاج سابق در این مسابقات حضور داشتند. مردانی مثل حسن حبیبی، پرویز ابوطالب، کرمعلی نیرلو، بیوک وطنخواه، بهمن نوروزی، اونیک کاراپتیان و منوچهر حبیبی بین 18 تا 21 سال داشتند.

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.