پایگاه خبری تحلیلی

واکنش وزیر خارجه آمریکا نسبت به انتقال اطلاعات توسط کری به ظریف

وزیر امور خارجه آمریکا در گفت و گو با شبکه سی. ان. ان ادعاهای مطرح شده پس از انتشار فایل صوتی از محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان، انتقال اطلاعات محرمانه نظامی رژیم صهیونیستی توسط جان کری به وزیر امور خارجه ایران را رد کرد.

به گزارش افشانیوز به نقل از شبکه فاکس نیوز، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در گفت و گو با شبکه سی. ان. ان ادعاهای مطرح شده پس از انتشار فایل صوتی از محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان را مبنی بر این که جان کری سفیر تغییرات آب و هوایی آمریگا در سازمان ملل در زمانی که وزیر امور خارجه دولت اوباما بوده است، در مذاکرات هسته ای اطلاعاتی را راجع به عملیات های نظامی رژیم صهیونیستی در سوریه به ظریف داده است رد کرده و در این باره گفت: کاملا مزخرف است. واقعا تاسف بار است که برخی تلاش می کنند با این موضوع سیاسی کاری کنند.

کری و دولت بایدن انتقال این اطلاعات را به مقامات ایرانی از طریق وزیر امور خارجه ایران رد کرده اند اما اعضای حزب جمهوری خواه آمریکا خواستار تحقیق در این باره و استعفای کری شده اند.

بر اساس این گزارش، واکنش وزیر امور خارجه آمریکا به این موضوع در پی این مطرح می شود که سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز در نشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در پاسخ به سوال ایسنا در ارتباط با فایل منتشر شده از آقای ظریف و مباحثی که در این فایل مطرح شده و انتشار برخی از تحلیل ها مبنی بر اینکه این فایل از سوی وزارت خارجه منتشر شده و یا اینکه انتشار این فایل به معنای پایان آینده سیاسی ظریف است، تأکید کرد: تفاسیر شاذ درباره این فایل برای بعدا باشد. آنچه که منتشر شده از ابتدا یک مصاحبه نبوده و قرار هم نبوده یک مصاحبه باشد، یک گفت‌وگوی رسانه‌ای هم نبوده است و یک گفت و گو در چارچوب های معمول و محرمانه ای است که در داخل دولت انجام می شود.

او با بیان اینکه نظر آقای رئیس جمهور این بوده که برای انتقال سوابق و تجارب برای دولت های بعدی اعضای کابینه گفت‌وگوهایی برای ثبت در اسناد داشته باشند و نظراتشان را اعلام کنند و این گفت‌وگو در این چارچوب صورت گرفته است، اظهار کرد: تعهد دوجانبه برای حفظ محرمانگی این گفت‌وگوها وجود داشته و وزارت خارجه در هیچ کدام از فرایندهای این گفت وگو از جمله انتخاب تیم مصاحبه کننده، عوامل و نگهداری فایل ها هیچ نقشی نداشته است و اینکه چه کسانی، چگونه و چرا این فایل را منتشر کرده اند ما نمی دانیم.

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.