پایگاه خبری تحلیلی

تغییر لحن عربستان درباره ایران

محمد بن سلمان: خواهان روابط خوب با ایران هستیم

محمد بن سلمان ولی عهد عربستان سعودی در ادامه اظهار داشت که «ایران همسایه عربستان است و ریاض بر داشتن روابط خوب با این کشور تأکید دارد».

ولی عهد سعودی با تغییر لحنی آشکار در قبال ایران گفت که این کشور همسایه عربستان است و ریاض خواستار داشتن روابط خوب با تهران است.

به گزارش افشانیوز به نقل از العربیه، «محمد بن سلمان» ولی عهد سعودی سه شنبه شب در یک گفت‌وگوی تلویزیونی اعلام کرد که «عربستان خواستار برقراری روابط دوستانه با ایران است».
بن‌سلمان در ادامه این گفت‌وگو عنوان کرد: «مشکل ما رفتارهای منفی ایران از برنامه هسته‌ای و موشک‌های بالستیک این کشور گرفته تا حمایت از “شبه نظامیان” در منطقه است، اما عربستان با کشورهای منطقه و دنیا برای ایجاد راه‌حل جهت رفع این مشکلات همکاری می‌کند».

محمد بن سلمان ولی عهد عربستان سعودی در ادامه اظهار داشت که «ایران همسایه عربستان است و ریاض بر داشتن روابط خوب با این کشور تأکید دارد».

او همچنین تصریح کرد: «عربستان در 90 درصد از مسائل منطقه با آمریکا اتفاق نظر دارد و واشنگتن شریک راهبردی ریاض است».

ولی عهدی سعودی که ابتدای جنگ یمن از پیروزی چند هفته‌ای کشورش سخن می‌گفت، اکنون در این مصاحبه تلویزیونی از انصارالله خواست تا آتش‌بس را بپذیرد و به میز مذاکره برگردد.

بن سلمان در ادامه مصاحبه خود این پرسش را مطرح کرد که کدام کشور می‌پذیرد یک «گروه شبه نظامی» در نزدیکی مرزهای آن مستقر باشد؟ وی در ادامه افزود: «از حوثی‌ها می‌خواهیم که برای پایان جنگ یمن به پای میز مذاکره بیایند».

محمد بن سلمان همچنین گفت که نفت برای عربستان فواید زیادی داشته است، اما بیرون از بخش نفت فرصت‌های بزرگی برای این کشور وجود دارد.

وزیر خارجه عربستان: برنامه موشکی ایران در مذاکرات گنجانده می‌شود
سخنان تازه محمد بن سلمان در شرایطی مطرح می شود که فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی می‌گوید که به این کشور اطمینان داده شده است که برنامه موشک بالستیک ایران در هر نوع توافق احتمالی آینده با تهران گنجانده خواهد شد.

شاهزاده سعودی در گفتگو با شبکه فرانس ۲۴ با بیان این مطلب تاکید کرد که به عربستان اطمینان داده شده نه تنها برنامه موشکی ایران که رفتارهای تهران در خاورمیانه و حمایت‌هایش از گروه‌های مسلح در عراق و لبنان و یمن در هر نوع مذاکرات آتی با ایران در دستور کار قرار می‌گیرد.

فرحان آل سعود همچنین با اشاره به اینکه توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ دارای «نقایصی» بوده افزود: «ما اطمینان داریم که جامعه بین‌المللی سخت تلاش خواهد كرد تا اطمینان حاصل كند كه نقایص موجود در برجام برطرف شود و همچنین به بی‌ثباتی‌های منطقه‌ای که در پی فعالیت‌های ایران در خاورمیانه ایجاد شده پرداخته شود.»

مذاکرات ایران وقدرت های جهانی در وین در جریان است. آمریکا به صورت غیرمستقیم در این مذاکرات حضور دارد.

عربستان پیشتر خواستار آن شده بود که در مذاکرات حضور داشته باشد اما با مخالفت شدید ایران همراه شد.

گفت‌وگوی ایران و عربستان در بغداد
در هفته های اخیر بحث مذاکرات ایران و عربستان در بغداد و با میانجیگری عراق مطرح است.

گفته می شود این مذاکرات در سطح بالای امنیتی برگزار می شود و در جلسه اول آن درباره لبنان و یمن صحبت شده است.

براساس گزارش رسانه های غربی این مذاکرات مثبت بوده است.

ایران تلویحا این مذاکرات را تائید کرده است اما جزییات آن را منتشر نکرده است. به نظر می رسد عربستان با فشار دولت جدید آمریکا وارد مذاکره با ایران شده است.

وزیر خارجه عربستان اظهارات تازه خود گفت هیچ کانال گفتگوی مستقیمی بین ایران و عربستان وجود ندارد اما در عین حال پادشاهی سعودی آمادگی دارد در صورتی که ایران رفتارش را تغییر دهد با تهران گفتگو کند.

با این حال شایعات در این باره زیاد است.

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.