پایگاه خبری تحلیلی

دریاچه ارومیه کویر می‌شود

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: سرعت کویری شدن متاسفانه در کشور بسیار بالا بوده و در استان ما نیز در صورت کم توجهی به دریاچه ارومیه قطعا به یکی از کانون‌های کویری تبدیل خواهد شد.

به گزارش افشانیوز به نقل از فارس، حسن عباس نژاد در جلسه کارگروه مدیریت پسماند و مخاطرات زیست محیطی شهرستان اسکو با اشاره به شعار روز جهانی پاک که “احیای زمین برای توسعه پایدار است” اظهار داشت: متاسفانه انسان در قرن‌ها و دهه‌ها اخیر بدون توجه به ملاحظات محیط زیستی موجب شده که زمین دچار چالش‌های فراوانی گردد و در یک جمله زمین چه در دنیا و چه در کشور ما حال روز خوشی ندارد و بایستی همه ما دست به دست هم برای احیا زمین تلاش کنیم.

وی افزود: فرصت‌های بسیاری در ارتباط با احیای زمین نیز وجود دارد که یکی از این موضوعات مدیریت صحیح پسماند و فرهنگ سازی در حوزه حفاظت از محیط زیست است.

عباس نژاد گفت: با برنامه ریزی دقیق می‌توان معظل پسماند را به یک فرصت اقتصادی تبدیل کرد و امروزه در بسیاری از کشور‌ها نیز این برنامه آغاز و اجرایی شده است.

وی با اشاره به قانون مدیریت پسماند گفت: مسئله تعهد جمعی در مدیریت پسماند بسیار مهم و موثر است و می‌توان با مشارکت همگانی دستگاه‌های دولتی و مردم در مدیریت پسماند موفق عمل کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت خاک گفت: فرسایش خاک یکی از تهدیدات بسیار مهمی است که در کشور و استان ما وجود دارد و سالانه میلیارد‌ها دلار خسارت وارد می‌کند و سرعت کویری شدن متاسفانه در کشور بسیار بالا بوده و در استان ما نیز در صورت کم توجهی به دریاچه ارومیه قطعا به یکی از کانون‌های کویری تبدیل خواهد شد.

وی با تاکید بر وضعیت شکننده دریاچه ارومیه گفت: در سال‌های اخیر با تدبیر دولت وضعیت آبی دریاچه به وضعیت تثبیت رسیده و در صورت کم توجهی قطعا به وضعیت سال‌های گذشته باز خواهیم گشت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی در پایان با تقدیر از اعضای کارگروه پسماند شهرستان اسکو و استان گفت: کار‌های خوبی در مدیریت پسماند انجام گرفته و جدیدا پویش جاده پاکیزه با همراهی فرمانداران و دستگاه‌های ذیربط نیز در استان در حال اجرا است.

بابک رضی منش فرماندار شهرستان اسکو مطالبی را خصوص وضعیت زیست محیطی شهرستان و مصوبات کارگروه مدیریت پسماند شهرستان ارائه و از اعضا فعال کارگروه نیز تقدیر به عمل آمد.

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.