پایگاه خبری تحلیلی

جزییات شاخص و معاملات بورس امروز یکشنبه پنجم اردیبهشت ۱۴۰۰

ادامه روند نزولی شاخص کل بورس، نماگر بازار سرمایه را حدود شش هزار و ۲۰۰ واحد دیگر کاهش داده است. تا اینجای کار شاخص کل ۵۲ صدم درصد و شاحص هم‌وزن پنج صدم درصد کاهش داشته‌اند. موردی که نشان می‌دهد حجم مبنا چطور به کمک شرکت‌های کوچک آمده و جلوی تغییر قیمت پایانی آن‌ها را گرفته است

ادامه روند نزولی شاخص کل بورس، نماگر بازار سرمایه را حدود شش هزار و ۲۰۰ واحد دیگر کاهش داده است. تا اینجای کار شاخص کل ۵۲ صدم درصد و شاحص هم‌وزن پنج صدم درصد کاهش داشته‌اند. موردی که نشان می‌دهد حجم مبنا چطور به کمک شرکت‌های کوچک آمده و جلوی تغییر قیمت پایانی آن‌ها را گرفته است. در حال حاضر شاخص کل تا محدوده یک میلیون و ۱۹۳ هزار واحد عقب‌نشینی کرده و فملی، شستا، فولاد، کچاد، وغدیر، فارس و وتجارت بیشترین تاثیر را در این روند نزولی از خود به جا گذاشته‌اند.

نقشه قرمز بازار با لکه‌های بزرگ سبزرنگ

در ساعات اولیه معاملات امروز یکشنبه پنجم اردیبهشت ۱۴۰۰، از بین ۱۶۹ نماد بورسی معامله شده تا اینجای کاری تنها ۱۳ نماد روند صعودی دارند و ۱۵۶ نماد ارزش سهام خود را از دست داده‌اند. همچنین در بازار فرابورس از بین ۶۸ نماد معامله شده ۱۰ نماد سبزرنگ هستند و ۵۸ نماد با رنگ قرمز به تابلو معاملات آمده‌اند. موردی که نشان می‌دهد نه تنها سهم نماد‌های قرمزرنگ در این ساعات خیلی بالاتر از نماد‌های صعودی است، بلکه تعداد نماد‌های زیادی هنوز شاهد هیچ معامله‌ای نیستند!

نقشه بازار در نیمه معاملات روز یکشنبه پنجم اردیبهشت‌ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

نقشه بازار طبق معمول ماه‌های اخیر با رنگ قرمز کار خود را آغاز کرده است. حدود یک سوم معاملات مربوط به صندوق‌های ETF است که در بین آنها دارا یکم نزدیک به قیمت روز گذشته و پالایش با کاهش یک درصدی قیمت معامله می‌شود. دیگر صندوق‌های ETF هم عموما تا یک درصد عقب‌نشینی کرده‌اند. بانکی‌ها اغلب تیره‌رنگ هستند. وتجارت، وبملت و وپاسار درست با قیمت روز گذشته معامله می‌شوند و و وبصادر کاهش یک درصدی را پشت سر گذاشته. نمادهای کوچک بانکی البته با صف فروش دست و پنجه نرم می‌کنند. نقشه بازار امروز لکه‌های بزرگ سبزرنگ دارد. از جمله آنها می‌توان به وکار از گروه بانک، برکت از گروه دارویی‌ها، قرن از گروه شیمیایی‌ها، تاصیکو از گروه استخراج کانه‌های فلزی، دماوند از گروه نیروگاه‌ها و زپارس، معیار، سمتاز و بمیلا اشاره کرد. امروز اغلب نمادهای شیمیایی به جز چند نمادی که به لطف بازار گردان نزدیک به قیمت روز گذشته معامله می‌شوند، روند نزولی در پیش گرفته‌اند. فلزات اساسی، هولدینگ‌ها، بیمه‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها، فرآورده‌های نفتی، خودرویی‌ها، لیزینگ، هتل و رستوران و نهادهای مالی همگی از جمله گروه‌های سراسر قرمزرنگ بازار امروز هستند که اغلب نمادهایشان با صف فروش مواجه شده‌اند.

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.

Secured By miniOrange