پایگاه خبری تحلیلی

زمزمه‌های افزایش قیمت نان به گوش می‌رسد

نان جزو لاینفک سفره هر خانوار ایرانی است و فقیر و غنی نمی‌شناسد، کالایی اساسی در سبد معیشت مردم که این روزها زمزمه‌هایی از افزایش قیمت آن به گوش می‌رسد.

به گزارش افشانیوز به نقل از تسنیم، همان‌طور که بارها هم دیده و یا شنیده‌ایم تغییر نرخ هر کالایی در کشور ما به سرعت برق و باد بر قیمت دیگر کالاها اثر می‌گذارد و دیگر مردم این قصه پر غُصه را بارها با گوش و پوست خود لمس کرده‌اند.

بر اساس آنچه کارشناسان اقتصادی می‌گویند نان که گران شود؛ قطعاً اثر خود را بر دیگر کالاهای ضروری و اساسی خانواده‌ها می‌گذارد؛ چراکه نان به‌عنوان یک کالای اساسی است و کالاهای اساسی خانواده‌ها به یکدیگر وابسته هستند؛ بنابراین اگر یک کالا قیمتش افزایش یابد قیمت دیگر کالاها نیز به همان میزان یا شاید هم بیشتر از آن گران می‌شود.

افزایش قیمت نان حتی اگر پنج درصد باشد بر نرخ تورم اثر می‌گذارد و افزایش نرخ تورم است که معیشت مردم را دچار مشکل کرده است و سفره‌های خانوارهای ایرانی را هر روز کوچک و کوچک‌تر کرده است.

به هر حال افزایش 10 درصدی قیمت نان این روزها نُقل محافل شده است و اظهار و نظرهای مختلفی در این زمینه به گوش می‌رسد؛ برخی می‌گویند قیمت نان افزایش نمی‌یابد و برخی از افزایش قیمت آن صحبت می‌کنند؛ عده‌ای آن را منطقی و عده‌ای دیگر از آثار و تبعات منفی آن سخن می‌گویند.

اما آنچه بیشتر از همه این حرف‌ها و واگویه ها باید بدان توجه شود اینکه افزایش قیمت نان کمترین تأثیر را در بین خانواده‌های مرفه دارد و این دهک‌های پایین جامعه هستند که همواره بیشترین آسیب و تأثیر را از افزایش قیمت کالاهای اساسی نظیر نان می‌بینند و به عبارتی تأثیر افزایش قیمت نان بر نرخ تورم و هزینه‌های جاری خانواده، برای دهک‌های بالا هیچ معنا و مفهومی ندارد.

مسئولان مربوطه این امر، باید به سفره افرادی که نان تنها مهمان آن است، توجه داشته باشند و در صورت افزایش قیمت نان این افراد را نادیده نگیرند و پاسخی درست و قانع‌کننده در این زمینه به مردم ارائه دهند.

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.