پایگاه خبری تحلیلی

تفاهم عراق با ۳ کشور برای تسریع در ساخت رآکتور هسته‌ای

رییس سازمان کنترل منابع رادیواکتیو عراق اعلام کرد که تفاهم اولیه با روسیه، فرانسه و آمریکا برای تسریع در روند ساخت رآکتور هسته‌ای صورت گرفت.

به گزارش افشانیوز به نقل از خبرگزاری رسمی عراق (واع)، «کمال حسین لطیف»، رئیس سازمان کنترل منابع رادیواکتیو عراق اعلام کرد که کمیته دولتی ویژه ساخت رآکتور تحقیقاتی هسته‌ای از تشکیل چندین جلسه با هدف بررسی داده‌های مرحله‌ای و اصول مورد تایید، برای احداث رآکتور بر اساس دستورالعمل‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی (IEA) خبر داد.

او گفت: این جلسات با دو بازدید از سفارت روسیه و دیدار با سفیر این کشور و مشاور شرکت روس اتم (شرکت دولتی فعال در زمینه انرژی هسته‌ای) همراه بود.

لطیف افزود: در این جلسات بر سر تدوین یک یادداشت تفاهم توافق شد که شامل بند‌های زیادی است که در تسریع ساخت رآکتور سهیم خواهد بود.

این مسئول عراقی همچنین از دیدار دیگری با برخی مسئولان در سفارت فرانسه برای گفت‌وگو درباره نیاز کشورش به رآکتور‌های هسته‌ای جهت تولید برق خبر داده و افزود: عراق همچنین به‌دنبال همکاری مشترک با فرانسه و به‌طور کلی اتحادیه اروپا برای تقویت توانمندی‌های هسته‌ای خود در زمینه برنامه‌های صلح آمیز است.

لطیف گفت: طرف فرانسوی با فعالیت در زمینه استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای در عراق موافق است و انتظار داریم موافقت‌ها را کسب کند تا از جزئیات همکاری مطلع شویم. بر اساس مفاد یادداشت تفاهم این همکاری شامل پشتیبانی و کمک به عراق در زمینه استفاده پزشکی و همچنین تولید انرژی نیز خواهد بود.

او تصریح کرد: همچنین خواهان دیداری با مسئولان ذی صلاح در طرف آمریکایی هستیم و این کار ازسوی یک هیئت دارای اختیارات و عالی‌رتبه از کمیته (دولتی ساخت رآکتور هسته‌ای) و نهاد‌های دولتی دیگر در جریان است.

رئیس سازمان کنترل منابع رادیواکتیو عراق گفت: مرحله‌ای که ما در آن هستیم، مرحله تفاهم و ایجاد زمینه مشترک با شرکا و این پیش از مرحله دریافت پیشنهادات است؛ یک برنامه در رابطه با هزینه‌های ساخت رآکتور هسته‌ای به دولت ارائه خواهد شد و در صورت تایید در برابر رسانه‌ها اعلام خواهد شد.

سازمان کنترل منابع رادیواکتیو عراق در اوایل ماه نوامبر سال گذشته میلادی از نامزدی پنج کشور آمریکا، روسیه، آرژانتین، کره جنوبی و فرانسه برای ساخت رآکتور هسته‌ای جدید در این کشور خبر داد و اعلام کرد که «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق نیز در جریان سفر خود به کشور‌های اروپا، موضوع ساخت رآکتور هسته‌ای را با مقامات فرانسه بررسی کرد.

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.