پایگاه خبری تحلیلی

نشریه آتلانتیک بررسی کرد:

رونمایی از راهبرد اصلی ریاست جمهوری جو بایدن

فارغ از اینکه آینده سیاسی “جو بایدن” در مقام ریاست جمهوری آمریکا چه خواهد بود، بهترین راهبرد برای او، انجام اقداماتِ بزرگ و پیشبرد دستورکاری بلندپروازانه است.

“پیتر نیکولاس*” نویسنده و خبرنگار مشهور حوزه کاخ سفید در “نشریه آتلانتیک”، در گزارشی ضمنِ مبهم توصیف کردن آینده سیاسی “جو بایدن” رئیس جمهور کنونی آمریکا، به طور خاص از راهبرد اصلی وی در دوره ریاست جمهوری اش پرده برداری کرده و سناریو‌های مختلف در این رابطه را (با توجه به کهولت سنِ بایدن و شرایط جاری سیاسی در آمریکا) بررسی کرده است.

وی در این زمینه می‌نویسد: «”جو بایدن” بخش زیادی از زندگی سیاسی خود را صرف تلاش جهت کسب کرسی ریاست جمهوری آمریکا و یا پشت سرگذاشتنِ آزمون‌های مختلف جهت تصدی این سِمت کرده است. با این همه، او اکنون رئیس جمهور آمریکا است و از همین حالا، گمانه زنی‌های مختلفی در مورد آینده سیاسی وی مطرح می‌شود. هیچکس به طور جدی باور نداشته بیل کلینتون، جرج دبلیو بوش، باراک اوباما، دونالد ترامپ، و یا هر رئیس جمهوری دیگری در آمریکا در پنجاه سال گذشته، تا زمانی که کمترین امید برای کسب پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برایشان وجود داشته باشد، از رقابت مجدد جهت کسب کرسی مذکور خودداری کند. با این حال، جو بایدن در این زمینه یک نمونه خاص است. بایدن خواسته یا ناخواسته، به این دیدگاه که وی یک رئیس جمهورِ انتقالی در تاریخ آمریکا است، دامن زده است. وی در جریان کارزار انتخاباتی خود در سال ۲۰۲۰، خودش را “پلی جهت روی کار آمدن نسل جوانِ رهبران سیاسی” معرفی کرد.

جو بایدن ۷۸ سال سن دارد و از “رونالد ریگان” پس از اتمامِ دو دوره ریاست جمهوری اش، پیرتر است. در این رابطه، پیر بودنِ بایدن و تردید در مورد سلامتی او، خود منشا طرح بسیاری از ایرادت به وی بوده است. به عنوان مثال، “دونالد ترامپ” رئیس جمهور سابق آمریکا در جریان کارزار انتخاباتی سال ۲۰۲۰ گفت: “من نگرانم که مبادا جو بایدن به دلیل مشکلات کهولت سن و سلامت جسمانی اش، قادر نباشد دوره ریاست جمهوری خود را تا سال ۲۰۲۴ به اتمام برساند”.

“جان ما” یک عضو حزب دموکرات آمریکا که پزشکِ جراح نیز است می‌گوید: “به عنوان یک پزشک، من نگرانی‌های جدی در مورد اضطراب و استرسِ روزانه برای فردی به سن و سالِ جو بایدن (و به عنوان رئیس جمهور آمریکا) دارم”. در این راستا، یکی از مشاوران سابق انتخاباتی بایدن نیز به من گفت: “حتی اگر ۳۰ سال جوان‌تر از بایدن باشید، فعالیت به عنوان رئیس جمهوری آمریکا، به معنای واقعی شما را پیر، فرسوده و ناتوان خواهد کرد”.

بایدن در جریان کنفرانس خبری خود در پاسخ به پرسشی در مورد آینده سیاسی اش گفت: “انتظار دارم که بار دیگر کاندیدای کسب کرسی ریاست جمهوری آمریکا شوم”. نوعِ پاسخ دهی بایدن به این سوال نشان می‌دهد که حتی خود وی نیز در این رابطه مردد است و نسبت به سلامت جسمانی خود در آینده اطمینانی ندارد.

با این همه، فارغ از هر مسیری که بایدن قرار باشد در آینده طی کند، در برهه کنونی وی باید به نحوی در میدان سیاست و حکمروائی کنش ورزی کند که به بهترین وجه، در خدمت منافع او باشد: “وی باید قدم‌های بزرگی را بردارد و در ریاست جمهوری اش، بلندپروازانه عمل کند”.

بایدن به خوبی می‌داند که نمی‌تواند به دموکرات‌ها در زمینه کنترل بر کنگره آمریکا برای یک دوره چهار ساله تکیه کند. به طور معمول، حزب متبوعِ رئیس جمهور مستقر در آمریکا، در جریان انتخابات میان دوره‌ای این کشور، شماری از کرسی‌های خود را از دست می‌دهد.

در این چهارچوب، به نظر می‌رسد که بایدن تا سال ۲۰۲۲ که انتخابات میان دوره‌ای کنگره برگزار می‌شود فرصت دارد تا از میزان محبوبیت کنونی خود (که نسبتا وضعیت مناسبی دارد) استفاده کرده و با انجام اقدامات بزرگ، خود را در عرصه معادلات سیاسی و اجتماعی آمریکا، ماندگار کند.

در این راستا، می‌توان به نوعی بسته کمک مالی دو تریلیون دلاری که از سوی وی جهت بازسازی اقتصاد آمریکا و مبارزه با تبعات پاندمی ویروس کرونا ارائه شده و اخیرا نیز تصویب شده را در همین جریان ارزیابی کرد (بایدن سعی دارد با برداشتن گام‌های بلند، خود را در چشم افکار عمومی آمریکا به مثابه فردی برجسته نشان دهد).

در این چهارچوب، بسته مالی ارائه شده اخیر از سوی بایدن با عنوان “لایحه زیرساخت ها” که با هدف تقویت زیرساخت‌های آمریکا ارائه شده و سعی دارد تا حدی با تقویت این حوزه، چالش‌های اقتصادی برای این کشور را تقلیل دهد هم نمودی دیگر از رویکرد بایدن در دوره ریاست جمهوری اش مبنی بر برداشتن گام‌های بلند است. توجه ویژه بایدن به عدالت نژادی و رفع فقر در چهارچوب لایحه مذکور نیز از جمله ملاحظاتی است که بایدن با در نظرگرفتنِ آن‌ها سعی دارد جایگاه و موقعیت خود را در عرصه معادلات سیاسی و اجتماعی آمریکا تقویت کند.

در این راستا، اگر بایدن پس از یک دوره ریاست جمهوری آمریکا، کرسی خود را ترک کند، او در عمل میراث قابل توجهی را از خودش به جا گذاشته است. یک عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا به من گفت: “به نظر من بایدن قصد تابوشکنی در تاریخ سیاسی آمریکا را دارد. زیرا احتمالا وی قصد ندارد برای یک دوره چهار ساله دیگر، رئیس جمهور آمریکا شود”. از سویی، اگر بر خلاف آنچه گفته شد، بایدن به دنبال حضور در قدرت برای یک دوره دوم باشد، وی عملا برنامه‌ها و طرح‌هایی را که در دوره اول خود اجرایی کرده را می‌تواند محافظت کرده و برای اتمام آن‌ها تلاش کند.

در این رابطه، “وید راندلت” یکی از حامیان جو بایدن می‌گوید: “بایدن می‌خواهد یک رئیس جمهورِ هشت ساله باشد. بایدن پنجاه سال برای کسب کرسی ریاست جمهوری آمریکا برنامه ریزی کرده بود و اکنون آن را در اختیار گرفته است”. نباید فراموش کرد که رئیس جمهور آمریکا از امکانات زیادی برخوردار است که آن‌ها می‌توانند ضعف جسمانی وی را جبران کرده و حتی کم اثر کنند. او واقعا به عنوان یک فردِ ۷۸ ساله، انسانی جوان است. بدون تردید کارکنان و تیم دولت بایدن، اقدامات کافی و لازم را برای موفقیت مجدد وی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا انجام می‌دهند و نیازی به کنشگریِ به شدت فعالانه از سوی او نیست. از سویی، آن‌ها با پیشبرد طرح‌های بایدن، عملا زمینه مناسبی را برای پیروز شدن او فراهم می‌سازند».

* پیتر نیکولاس، وی نویسنده و خبرنگارِ حوزه کاخ سفید، در نشریه آتلانتیک است.

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.